NEUSPJEH REFERENDUMA: Pada premijer Renzi, Italija vodi eurozonu u novu krizu! Europa se još jednom snažno zatresla...

Datum objave: 05.12.2016   Broj čitanja: 863
Prema prvim projekcijama na osnovu izlaznih anketa talijanski premijer Matteo Renzi izgubio je na današnjem referendumu o ustavnim promjenama.
NEUSPJEH REFERENDUMA: Pada premijer Renzi, Italija vodi eurozonu u novu krizu! Europa se još jednom snažno zatresla...

 

 

Prema izlaznim anketama protiv ustavnih promjena glasovalo je između 54 i 58 posto glasača, a za reforme je glasovalo između 42 i 46 posto birača. Razmak je veliki i teško da bi mogao biti preokrenut. No, ne bi bio prvi slučaj da su se agencije za ispitivanje javnog mnijenja prevarili.

 

Mnogi birači ili ne žele odgovoriti na pitanja kako su se izjasnili ili odgovaraju drugačije od onoga što su glasovali, pa se događa da izlazne ankete često pogriješe u procjenama. Renzi je pogriješio što je personalizirao referendum kazavši da će podnijeti ostavku u slučaju neprolaska ustavnih reformi.

 

Glavna informacija je da se na birališta, prema podacima u 19 sati, odazvalo više od 57 posto upisanih, a glasovalo se do 23 sata. Sve oporbene stranke pozvale su birače da glasuju protiv reformi, ali i bivši čelnici Renzijeve Demokratske stranke, kao što su Massimo D'Alema i Pierluigi Bersani pozvali su da se glasuje protiv reformi samo zato da sruše sadašnju 63. vladu u 70 godina talijanske republike.

 

Upravo su ustavne reforme trebale pripomoći stvaranju čvršćih vlada. Reformama se ukidalo paritetni dvodomni sustav, gdje su i Senat i Zastupnički dom trebali izglasovati identičan zakon. Sve stranke su bile za ukidanje Senata, ali su pozvale na glasovanje protiv samo zato da sruše Renzija.

 

Ako i službeni podaci potvrde prognozu izlaznih anketa, Renzi će podnijeti ostavku ne samo na premijerski položaj, već i na čelništvo Demokratske stranke.

 

Čelnik Sjeverne lige, Matteo Salvini, već je na osnovu projekcija zatražio ostavku Renzija, koji je najavio da će govoriti u ponoć.

 

Ako stvarno reforme ne budu prošle ostaje stari Ustav, a to znači i oba doma, kompliciraniji sustav i, vjerojatno, stalne smjene vlada. To bi se moglo odraziti i na vanjska ulaganja u Italiju, jer ako je sustav nestabilan, nitko nema volju ulagati u ekonomiju takve države. Hoće li se moći odmah sazvati novi izbori? Vjerojatno neće, jer će trebati pripremiti novi izborni zakon.

 

Prema tome Italija će imati neku nestranačku vladu, 64. u sedamdeset godišnjoj povijesti republike, koja bi trebala usvojiti novi izborni zakon s kojim bi se moglo izaći na izbore u proljeće 2017. Na tim izborima mogao bi pobjediti Pokret 5 zvijezda (M5s) komičara Beppea Grilla, a tada će sve biti upitno, od ostanka Italije u euru, pa i u EU-u, do toga tko bi mogao biti premijer i kako bi djelovao.

 

Prema onome što je do sada učinila, a već šest mjeseci je gradonačelnicom Rima, članica M5s Virginija Raggi Italija će zapasti u živi pjesak. Raggi do sada nije uspjela ni sastaviti cijelu gradsku vladu, a kamoli donijeti neku odluku. No, Italija treba usvojiti i proračun za slijedeću godinu. Hoće li to provesti sadašnja vlada ili neka druga. Ima mnogo pitanja bez odgovora. Italija, koja nas je navikla na razne eksperimente u politici, ulazi u fazu iz koje je pitanje kako će se izvući. Nakon, gotovo sigurne, ostavke Mattea Renzija, oni je premijerom bio točno tisuću dana, predsjednik republike Sergio Mattarella će odlučiti kada i kako raspustiti parlament i kada sazvati nove izbore. Vjerojatno će novi izbori biti sazvani u proljeće 2017. godine, ali što će se do tada događati?

 

Silvije Tomašević/Večernji list

TAGOVI:
Vaše ime
Komentar
 
Hvala na komentaru.
Vaš komentar će biti pregledan od strane administratora.
    Sva prava pridržana  ©  GRUDE.COM  2006-2024
    Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.

    Dizajn i programiranje: AVE-STUDIO